Moja wizytówka

Henryk Stokłosa


Kolejny tytuł dla Farmutilu - Diament Forbesa trafił do Śmiłowa

  • 11 marzec 2011

Firma senatora Henryka Stokłosy uzyskała kolejny prestiżowy tytuł. Tym razem jest to Diament miesięcznika Forbes – prestiżowe wyróżnienie zarezerwowane dla przedsiębiorstw najszybciej zwiększających swoją wartość.

W zacnym gronie posiadaczy Diamentów Forbesa mogą znaleźć się tylko te przedsiębiorstwa, których przeciętna wartość (liczona metodą majątkowo - dochodową) rosła przez ostatnie trzy lata średnio minimum o 15 proc. rocznie. Podstawę wyceny stanowią dane zawarte w sprawozdaniach finansowych składanych w KRS. Firmy podzielone są na trzy grupy: małe (z przychodami od 5 do 50 mln zł w skali roku), średnie (przychody od 50 do 250 mln zł) i duże (przychody powyżej 250 mln zł). Właśnie w grupie największych przedsiębiorstw Farmutil HS znalazł się na szóstej pozycji w kraju, uzyskując przeciętny wzrost wartości w latach 2007-2009 w wysokości 90,9 proc.

– To dla nas duży sukces, który jest zasługą naszej kadry zarządzającej i pracowników. To także potwierdzenie tego, że inwestując w jakość i nowoczesne technologie, poszliśmy właściwą drogą – przyznaje senator Henryk Stokłosa, założyciel i główny sternik Farmutilu. Prezes Zarządu Farmutilu, Przemysław Andryszak, dodaje: - Od lat akcjonariusze nie wypłacają dywidendy, a zyski przeznaczają na rozwój. Dlatego możemy dziś korzystać z najnowocześniejszych dostępnych technologii. Uzyskany dzięki temu wzrost wydajności produkcji był jednym z czynników niwelujących skutki spowolnienia gospodarczego.

W ostatnich latach Farmutil inwestował też w rozbudowę własnej sieci handlowej. Dziś firmy z Grupy Kapitałowej Farmutilu dysponują centrami dystrybucyjnymi w największych miastach oraz łącznie ponad 550 własnymi sklepami, co pozwala uniezależnić się od zewnętrznych odbiorców, dużych sieci handlowych i dyktowanych przez nie warunków. To jeden z ważnych czynników dających firmie silną pozycję w swojej branży oraz odporność na wahania koniunktury gospodarczej.

Zdaniem ekspertów i analityków gospodarczych, polskie firmy stosunkowo dobrze poradziły sobie ze skutkami ogólnoświatowego kryzysu. Ale nie tylko z tym muszą się zmagać polskie przedsiębiorstwa. Utrapienie dla polskiej przedsiębiorczości wciąż stanowią biurokratyczne bariery. Warto przypomnieć, że to właśnie Farmutil wdrożył przed kilkoma laty w swoich zakładach utylizacyjnych na tyle innowacyjne rozwiązania, że polskie prawodawstwo i kadra urzędnicza nie potrafiły sobie dać z tym rady. Pomimo tego, że śmiłowski Farmutil w ciągu ostatnich lat nękany był przez niekończące się kontrole i poddawany wielu innym represyjnym działaniom ze strony administracji państwowej, w ostatnich trzech latach potrafił zwiększyć swoje przychody wielokrotnie, osiągając status najbardziej dynamicznego polskiego przedsiębiorstwa. W październiku ub. roku ZRP Farmutil HS SA uzyskał tytuł najdynamiczniejszej firmy w rankingu Gazety Prawnej. Było to możliwe dzięki znacznemu zwiększeniu przez firmę swoich przychodów w ciągu ostatnich trzech lat.

Ubiegły rok, podobnie zresztą jak rok 2009, był dla całej Grupy Kapitałowej okresem bardzo dynamicznego rozwoju. W październiku swój coroczny ranking największych firm opublikowała Rzeczpospolita. Lista 2000 największych przedsiębiorstw obejmuje wszystkie firmy działające na terenie naszego kraju (polskie i zagraniczne). W zestawieniu znalazły się cztery firmy należące do GK Farmutilu. Wszystkie poprawiły swoje pozycje sprzed roku.

Na 201. miejscu uplasował się ZRP Farmutil HS SA w Śmiłowie z przychodami na poziomie 1 514,4 mln zł i wynikiem netto 50,6 mln zł. Firma zwiększyła swoje obroty w porównaniu z rokiem poprzednim o 7,7 proc.

Na 444. miejscu znalazły się Zakłady Mięsne Łmeat-Łuków SA w Łukowie (rok wcześniej na 529. pozycji). Spółka ta uzyskała przychody ze sprzedaży na poziomie 589,0 mln zł, osiągając dochód netto w wysokości 12,4 mln zł. Roczna dynamika przychodów łukowskich zakładów wyniosła 11,8 proc.

Na 713. pozycji listy Rzeczpospolitej, notując awans z pozycji 810., znalazły się Zakłady Drobiarskie Koziegłowy Sp. z o.o. Przy obrotach na poziomie 363,7 mln zł zakłady te osiągnęły wynik netto w wysokości 13,5 mln zł, zwiększając swoje roczne przychody o 11,9 proc.

Po raz pierwszy w zestawieniu 2000 największych firm znalazły się Polskie Zakłady Zbożowe Sp. z o.o. w Wałczu, które w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyły swoje przychody ze sprzedaży o 11,6 proc. dochodząc do poziomu 112,5 mln zł. Przy takich obrotach zakłady wygenerowały zysk netto w wysokości 5,1 mln zł.

W skład Grupy Kapitałowej Farmutilu wchodzi jeszcze kilkanaście innych spółek z sektora rolno-spożywczego. W minionym roku śmiłowski Farmutil dokonał przejęcia dwóch zakładów utylizacyjnych – we Wróbliku oraz w Leżachowie koło Rzeszowa. Z kolei Zakłady Mięsne w Łukowie stały się właścicielem zakładów Dolina Noteci w gminie Wyrzysk, gdzie rusza produkcja karmy dla psów i kotów. Zatrudnienie we wszystkich spółkach wynosi aktualnie ponad 7,6 tys. osób i wciąż dynamicznie wzrasta.

***

Wśród zdobywców Diamentów Forbesa znalazło się również kilkanaście innych firm z północnej Wielkopolski. W kategorii dużych przedsiębiorstw – z przychodami ponad 250 mln zł – oprócz Farmutilu Diamenta zdobyła spółka Petrol Hawen Jerzy Zmyślony Aleksandra Zmyślona (Piła), uzyskując przeciętny wzrost wartości na poziomie 38 proc.

W kategorii firm o przychodach od 50 do 250 mln zł, tytuł uzyskała spółka Hjort Knudsen Polen z siedzibą w Wysokiej, która zanotowała przeciętny wzrost wartości w wysokości 78,0 proc. (najlepszy wynik w Wielkopolsce wśród firm średnich). Diamenty uzyskały także firmy: JOSKIN Polska sp. z o.o. z Trzcianki (49,4 proc.) oraz Wytwórnia Pasz Piast sp. z o.o. z Gołańczy (22,2 proc.).

Tradycyjnie najwięcej Diamentów Forbesa przypadło w udziale przedsiębiorstwom z rocznymi przychodami od 5 do 50 mln zł. Najwyższy wskaźnik wzrostu wartości uzyskała spółka Promet-Bin Borucki z Obornik (167,9 proc.). Tytuły zdobyły również: Fair Packaging sp. z o.o. z Szamotuł (64,8 proc.); Przedsiębiorstwo Budowlane Betpol – Donowski, Wysocki sp. jawna z Trzcianki (62,5 proc.); Podanfol SA z Chodzieży (49,4 proc.); Miralex sp. z o.o. z Piły (38,8 proc.); Copal sp. z o.o. z Trzcianki (34,4 proc.); PUHP Maxi-Star Konstruktor z Obornik (33,7 proc.); Fabryka Papieru Kaczory sp. z o.o. z Kaczor (31,6 proc.); PPHU Chrupek – F. Miedziński, M. Barczak, M. Kamrowski sp. j. ze Złotowa (24,0 proc.); ESC sp. z o.o. z Piły (21,8 proc.); ASTA-NET sp. j. Małdzinski, Ryczek z Piły (21,2 proc.); PUKiB Kombud sp. z o.o. z Trzcianki (19,5 proc.); DPM Solid Polska Przesławscy sp. j. z Obornik (16,3 proc.).

(mb)


Dane kontaktowe

Biuro Henryka Stokłosy

Śmiłowo, ul. Pilska 48
64-810 Kaczory

  henryk.stoklosa@farmutil.pl

  tel. 67 281 41 40

  kom. 667 984 000

  fax 67 281 41 44


 

Rzecznik Prasowy

Marek Barabasz

  rzecznik@farmutil.pl

  kom. 667 984 040