Moja wizytówka

Henryk Stokłosa


WIOŚ przegrał ze Stokłosą

  • 18 sierpień 2007

Znaczna część negatywnych publikacji prasowych na temat Henryka Stokłosy była przygotowywana na zlecenie.

Henryk Stokłosa został uniewinniony od zarzutów utrudniania kontroli inspektorom WIOŚ.

Przypomnijmy, że kontrola polegająca m.in. na przeszukaniu działki nr 85 rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku. Właściciel Farmutilu, w związku z zarzutami o rzekomym zakopaniu przez firmę znacznej ilości odpadów, postanowił osobiście uczestniczyć w postępowaniu kontrolnym i nie ustanowiać w tym zakresie pełnomocnictwa. Jednakże równolegle trwała na terenie firmy kontrola weterynaryjna, równie ważna i uniemożliwiająca Henrykowi Stokłosie osobisty udział w kontroli WIOŚ-u.

- Kontrola rozpoczęta przez inspekcję ochrony środowiska miała charakter interwencyjny. Była to okoliczność, która naszym zdaniem zwalniała właściciela Farmutilu z obowiązku ustanawiania pełnomocnika, jak i osobistego uczestnictwa w postępowaniu kontrolnym. Poinformowaliśmy o tym WIOŚ, podając przy tym podstawę prawną. Inspektorzy mogli bez problemu prowadzić czynności kontrolne bez naszego udziału. Wynika to bezpośrednio z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – mówi Marek Barabasz, rzecznik Farmutilu.

Zdaniem przedstawicieli firmy upieranie się inspektorów WIOŚ przy wyznaczeniu pełnomocnika było nieuzasadnione. Ponadto firma miała zastrzeżenia co do bezstronności postępowania w związku z wcześniejszymi publicznymi wypowiedziami szefa pilskiej delegatury WIOŚ Marka Duraja o rzekomym zadołowaniu na terenie działki nr 85 znacznych ilości odpadów pozwierzęcych.

Wypowiedzi Marka Duraja, godzące w dobre imię firmy i jej właściciela, były wówczas cytowane w wielu mediach. Przypomnijmy, że wydarzenia te miały miejsca w czasie kampanii wyborczej do parlamentu, a nieprawdziwe informacje upublicznione przez WIOŚ nader ochoczo wykorzystywali konkurenci Henryka Stokłosy w rywalizacji o mandat Senatora RP.

Jednak kierownictwo WIOŚ, zamiast zlecić kontynuowanie kontroli, powiadomiło o zdarzeniu prokuraturę. Po kilku tygodniach prokuratura, działając z urzędu, sformułowała pod adresem właściciela Farmutilu zarzut utrudniania kontroli związany z nie ustanowieniem pełnomocnika.

W miniony piątek Sąd Grodzki w Chodzieży podzielił argumentację pełnomocnika procesowego Henryka Stokłosy, mec. Wojciecha Stefaniaka, i oczyścił Henryka Stokłosę z zarzutów o rzekomym utrudnianiu kontroli. Wyrok nie jest prawomocny.


Dane kontaktowe

Biuro Henryka Stokłosy

Śmiłowo, ul. Pilska 48
64-810 Kaczory

  henryk.stoklosa@farmutil.pl

  tel. 67 281 41 40

  kom. 667 984 000

  fax 67 281 41 44


 

Rzecznik Prasowy

Marek Barabasz

  rzecznik@farmutil.pl

  kom. 667 984 040